Historia fotografii erotycznej i aktu

Historia fotografii erotycznej

Ludzkie ciało – najlepszy i najbardziej intrygujący temat w sztuce od tysięcy lat

Nagość ludzka już od dawna była uwieczniana i uznawana za artystyczną i tajemniczą.

Wystarczy spojrzeć na kilka z najsłynniejszych aktów w sztuce:

Diego Velázquez „Wenus z lustrem”

 Apollo Belwederski (II w.n.e)- rzymska kopia rzeźby Leocharesa z IV w. p.n.e.

Sandro Botticelli „Narodziny Wenus”

„Patroclus”, J.L. David

I oczywiście najsłynniejsze dzieło, najlepszego rzeźbiarza w dziejach – Dawid, Michał Anioł (1501-1504)

Dziś nie musicie pozować dniami, tygodniami, miesiącami nawet, by zostać uwiecznionymi jako dzieło sztuki. Wystarczy jedna sesja fotograficzna. Kilka godzin, aby uwiecznić na zawsze to, co jest tak bardzo ulotne – życie.

Akty w sztuce – historia fotografii erotycznej

Zanim jeszcze pierwsi fotografowie mogli skierować obiektyw by utrwalić obraz kobiety i mężczyzny, zanim bracia Susse zdążyli wpaść na pomysł pierwszego sprzętu fotograficznego, wiemy, że ludzkie ciało i nagość były od dawna ulubionym tematem w rzeźbiarstwie i malarstwie największych artystów w dziejach.

Obecnie akty męskie otacza tabu, wstyd, uważa się je za kontrowersyjne. Co wydaje się niemal ironiczne, jeśli weźmiemy pod uwagę podziwiane przez wszystkich i oglądane bez cynizmu i cenzury najwspanialsze dzieła starożytności i renesansu.

Od tysięcy lat aż do dziś

Ciało ludzkie zawsze było, jest i będzie fascynującym i przyciągającym podmiotem dla artystów. Dlatego też uwiecznianie jego piękna i natury jest potrzebą drzemiącą w każdym z nas, bez względu na to, czy jesteś modelem czy też artystą, który chce ukazać jego piękno na swojej pracy.


Co z pierwszym zdjęciem erotycznym?

Mamy tylko przypuszczenia, że pierwsze akty powstały gdzieś w latach 30-40, wykonane przez Noëla Paymala Lerebours’a.

Nie jest tak zaskakującym fakt, że to Francuz pierwszy odważnie wziął się za tę tak ważną przecież tematykę fotografii. Francuzi zawsze byli bardziej świadomi własnego ciała i nie wstydzili się swojej zmysłowości. Polacy wciąż są mocno pruderyjni i uprzedzeni, z czym staram się ciągle walczyć i pokazywać, że wcale tak nie musi być!

Co jest w tym ciekawego?

Nietrudno więc zauważyć, że łatwiej prześledzić historię klasycznych rodzajów fotografii niż samej fotografii erotycznej.

Mimo to właśnie ta historia fotografii erotycznej, te najstarsze zdjęcia, od tych w bieliźnie po śmielsze zawsze mnie fascynowały. Czasy się zmieniają, podejście nas wszystkich do seksualności i zmysłowości również się zmienia.

Ciekawostki o fotografii erotycznej

Zawsze ciekawiło mnie to, kiedy zostało wykonane pierwsze zdjęcie erotyczne. O ile dużo wiemy o historii krok po kroku klasycznej fotografii, tak nie jest to oczywiste z fotografią erotyczną.

Pierwsze fotografie

  • Pierwsze badania  nad fotografią prowadzone były już w XI wieku, kiedy to  Ibn al-Hajsam opisał camera obscura.
  • Pierwsza fotografia z 1826 roku  nosi tytuł „Widok z okna La Gras” i została wykonana przez Josepha-Nicéphore’a Niépce’a.
  •  Autorem pierwszej kolorowej fotografii jest  James Clerk Maxwell.  W 1861 roku odkrył, że za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych, można uzyskać trwałe i kolorowe zdjęcie. Na pierwszej w historii kolorowej fotografii uwiecznił wstążkę tartanu.

4 Odpowiedzi na “Historia fotografii erotycznej i aktu”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
error: Treść jest chroniona !!